KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16251007
*
nr 1625 1007
Einar Nerman
(1888-1983), Sverige
Oljemålning, "Gammal dam". Signerad. Olja på duk, 48x61 cm, yttermått inklusive ram: 66x78, proveniens medföljande intyg skrivet/signerad av konstnären om att målningen har varit med på utställning i Sundsvall ´69
Einar Nerman, svensk målare, tecknare, grafiker född i Norrköping 1888, död 1983.
Följerätt
Utgick
- Konstnär/Designer
Einar Nerman
Einar Nerman, svensk målare, tecknare, grafiker född i Norrköping 1888, död 1983.
Läs mer om Einar Nerman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: einar nerman olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
9208 Oljemålning
Bror Ljunggren (1884-1939), Skånegård. Signerad, d..//
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 19:50
-
9388 Oljemålning
Calle Nyland (f. 1907), Sverige. "Stora Kumlan, Lj..//
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 19:00
-
1023 Oljemålning
Edward. O. Bowley. Signerad, "A lane near Witton"...//
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 20:36
-
8116 Oljemålning
Elmar Karimov (f. 1965), Azerbajdzjan. Signerad. O..//
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 18:41
-
3033 Oljemålning
Eva Kellberg, Monogramsignerad. Olja på duk, 65x51..//
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 20:57
-
8021 Oljemålning
F Giessel, Signerad, Fiskegubbar. Olja på duk, 71x..//
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 18:15
*
Einar Nerman
Einar Nerman, svensk målare, tecknare, grafiker född i Norrköping 1888, död 1983.
Läs mer om Einar Nerman
nr 1625 1007
Einar Nerman
(1888-1983), Sverige
Oljemålning, "Gammal dam". Signerad. Olja på duk, 48x61 cm, yttermått inklusive ram: 66x78, proveniens medföljande intyg skrivet/signerad av konstnären om att målningen har varit med på utställning i Sundsvall ´69
Einar Nerman, svensk målare, tecknare, grafiker född i Norrköping 1888, död 1983.
Följerätt | |
---|---|
Utgick |
- Konstnär/Designer
Einar Nerman
Einar Nerman, svensk mÃ¥lare, tecknare, grafiker född i Norrköping 1888, död 1983.Läs mer om Einar Nerman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: einar nerman olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
9208 Oljemålning
Bror Ljunggren (1884-1939), Skånegård. Signerad, d..//
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 19:50 -
9388 Oljemålning
Calle Nyland (f. 1907), Sverige. "Stora Kumlan, Lj..//
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 19:00 -
1023 Oljemålning
Edward. O. Bowley. Signerad, "A lane near Witton"...//
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 20:36
-
8116 Oljemålning
Elmar Karimov (f. 1965), Azerbajdzjan. Signerad. O..//
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 18:41 -
3033 Oljemålning
Eva Kellberg, Monogramsignerad. Olja på duk, 65x51..//
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 20:57 -
8021 Oljemålning
F Giessel, Signerad, Fiskegubbar. Olja på duk, 71x..//
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 18:15